Erişilebilir Telefon İncelemesi: SAMSUNG Galaxy C9 Pro

SAMSUNG Galaxy C9 Pro Erişilebilirlik Değrlendirmesi

Fiziksel yapıda sunulan erişilebilirlik

SAMSUNG Galaxy C9 Pro fiziksel erişilebilirlik yönünden değerlendirme konuğumuz oluyor. Öncelikle dikkat çeken 6 inch büyüklüğünde olan telefon tuşların hissedilebilirliği açısından gayet başarılı. Parmak izi okuyuculu ana ekran tuşu aramaları yanıtlamada gayet ulaşılabilir durumda. Bununla birlikte sağ tarafta konumlanan güç tuşu ve sol tarafta bulunan ses açma ve kısma tuşları ise yeterli düzeyde çıkıntıya sahip. Bu çıkıntı parmak hissiyatı bakamından kullanımı kolaylaştıran bir özellik.

Alt tarafta bulunan USB type-c bağlantı noktası kolaylıkla kullanılabiliyor. Ayrıca 3.5 mm ses çıkış konnektörü cihazın tepesinde ve tam ortada bulunuyor. Genel değerlendirmede cihazın fiziksel yapısında görme engelli bir kullanıcıya engel teşkil eden bir yön bulunmuyor.

Yazılım ile sunulan erişilebilirlik

Android işletim sisteminin engelli bireylere uyumlaştırılması noktasında başı çeken SAMSUNG cihazlar. C9 Pro üzerinde de alışıla geldik erişilebilirlik seçenekleriyle sunuluyor.

Cihaz ilk kurulum ekranında kullanıma hazır olana kadar iki parmakla ekran okuyucu devreye sokuluyor ve kullanıma hazır hale geliyor. Ancak, burada önemli nokta cihazda öncelikle ingilizce veya çince sentezliyicinin devreye giriyor olması. Eğer ki ilk kurulumda ingilizce dilini seçerseniz kurulum aşamalarını tamamlama süreçlerinizde bir sıkıntı olmuyor.

Bu durum cihazın ülkemizde ve avrupa pazarında doğrudan satılan bir ürün olmamasından kaynaklanıyor.

İşletim sistemiyle beraber üç temel engel grubuna göre seçenekler sunan cihaz, taşıdığı işlemci gücü ve 6 GB’lik ram kapasitesiyle hızlı bir kullanım deneyimi yaşatıyor.

Genel değerlendirme

Sonuç olarak, genel bir değerlendirme yapmamız gerekirse 8 çekirdekli işlemcili ve 6 GB Ram kapasiteli olan C9 Pro 64 GB lik depolama kapasitesiyle engelli bireylere hızlı bir kullanım vaad ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir