Hakkımızda

Hakkımızda

Proje Tanıtımı

2013 Yılında hayata geçirilen “engelsizandroid.com” projesi görme engelli bireylerin android işletim sistemli donanımlarla ilgili bilgi edinebilmelerini sağlamak amacıyla oluşturulmuştur.

Proje kapsamında, android işletim sistemli cihazlarla birlikte gelen erişilebilirlik seçeneklerinin aktarılabilmesi ve android eko-sisteminde geliştirilmiş erişilebilirlik kriterlerine uygun uygulamaların nasıl kullanılabileceğinin sunulması amacıyla içerikler oluşturulması hedeflenmiştir.

Bilindiği gibi dünya’nın %12’i engelli bireylerden oluşmaktadır. Bu sebeple üretilen her donanım ve yazılımda erişilebilirlik tanımı önem kazanmaya başlamıştır. Açık kaynak kodlu olarak geliştirilen ve günümüz birçok mobil cihazda sunulan android işletim sistemi herkes kadar görme engelli bireylerinde gündeminde önemli bir noktadadır.

www.engelsizandroid.com projesi ile sponsor olmak isteyen kurumlarla ve girişimlerle birlikte hareket ederek günümüz sistemlerinin daha çok görme engelli kişiye ulaşabilmesini desteklemek temel amacımızı oluşturmaktadır.

Erişilebilir teknolojilerin yaygınlaşması adına çalışmalara devam edeceğiz.

Sistem Testleri ve Araştırmacı

Hakan Kılıç
0555 321 76 36

Proje Kurucusu

sarperarikan@akdeniz.edu.tr
0542 370 67 17

Adres Bilgisi

Akdeniz Üniversitesi Merkez Kütüphane Engelli Öğrenci Birimi Yardımcı Teknolojiler Ofisi/Antalya