SAMSUNG Telefonlarda Ekran Okuyucu Kullanımı Bölüm-1: Hızlı başlatma ayarları

SAMSUNG Telefonlarda Ekran Okuyucu Kullanımı Bölüm-1: Hızlı başlatma ayarları

SAMSUNG Mobil cihazlarla birlikte gelen erişilebilirlik seçenekleriyle sunulan “Voice Asistant” ekran okuma bileşenini hızlı başlatma ayarları aşağıdaki gibidir.

Bu ayarlar cihaz ilk kurulum anında erişilebilirlik hizmetini ekrana iki parmakla dokunarak beklettikten sonra ilgili hizmetin aktifleştirilmesiyle erişim sağlayabileceğinizi unutmayınız.

İlk kurulum anında ekran okuyucuyu etkinleştirmek için bazı cihazlarda ses açma ve güç tuşuda kullanılabilmektedir. Aşağıda tarifini verdiğimiz hızlı başlatma adımları, tüm kurulumlardan sonra ekran okuyucuyu hızlıca başlatıp, kapatmak için uygulanan adımlardır.

  1. Cihazınız ana ekranında yok ise, sağ alt tarafta bulunan uygulamalar bölümüne dokunun ve ayarlara gidin.
  2. Ayarlar içerisinde erişilebilirlik bölümüne gidin ve erişilebilirlik altından hızlı başlatma ayarlarına dokunun.
  3. Doğrudan erişim içerisinde cihazınızla sunulan veya sizin kurduğunuz erişilebilirlik hizmetleri karşınıza çıkacaktır. Seçenekler arasından voice asistan’ı bulun ve kapalı durumunu iki kere üzerine dokunarak açık konumuna getirin. Böylelikle, cihazınızda varsa ana ekrana dönüş düğmesine üç defa arka arkaya basarak aktifleştirebilirsiniz. Eğer ana ekran düğmesi olmayan bir cihaz kullanıyorsanız, ses açma ve güç tuşlarıyla voice asistant ekran okuyucusunu etkinleştirebilirsiniz.
  4. Erişilebilirlik kısayolunu ayrıca etkinleştirmeniz de gerekecektir. Doğrudan erişim ayarının bulunduğu yerde, erişilebilirlik kısayolunun kapalı durumunu açık hale getirmeniz önerilmektedir. Böylelikle, güç tuşuna 2 saniye kadar basılı tutup, elinizi çektikten sonra ekranda iki parmakla erişilebilirlik hizmeti etkinleştiriliyor sesli uyarısını duyana kadar parmağınızı bekletebilir ve erişilebilirlik hizmetini aktif hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir