Bilgisayara android kurulumu

Merhaba, bu yazımızda sizinle daha önceden sanal olarak oluşturduğumuz android işletim sisteminin bilgisayara kurulan halini anlatacağım.
Önce şuburadan kurulum dosyasını indirin.
Kurulum şekli diğer programlar ile aynı.
İlk ekranda, install ile ilerleyin.
İkinci ekranda size nereye kurulum yapmak istediğinizi soran bir alan gelecek.
İsteğinize göre, yerel disk c veya yerel disk d konumuna kurulum yapabilirsiniz.
Ne kadar disk alanı ayırmak istediğinizi soran alan da ben 32 gb seçtim, siz 8 ila 32 arasında seçim yapabilirsiniz.
Ayarlar kalıbını paylaşacağımdan, sizin de 32 gb seçmenizde fayda var.
Kurulum yapılacak disk alanını seçip devam edelim.
Kurulum cihazınızın durumuna göre 5 ila 25 dakika sürecek uyarısı alacaksınız.
Kurulum bitince size şimdi mi kurulumu tamamlamak istersniz, yoksa sonradan mı ayarları yapmak istersiniz alanını ingilizce getirecek.
Burada hiç bir şeye basmadan okey (tamam) yaparsanız, cihazınız bilgisayarı yeniden başlattığınızda işletim sistemini seçme alanı getirir.
Burada bir kaç saniye sonra bir aşağı ok yapıp sonra enter yaparsanız, android sisteminin başlatılmasını onaylamış olursunuz.
Diğer yandan da bir üst satırda yazdığım tamam demeden birinci seçeneği seçerseniz otomatik sistemi kendisi androidle açmak için yeniden başlatır.
Bu seçeneği seçmeyin ve direk tamam işlemini yapıp gelen ayarları seçenekleri ile bitirin.
Bilgisayarınızı ister yeniden başlat, ister kapat ve sonra aç ve ya masa üzerinde olan Start Phoenix OS kısayoluna enter yaparak sistemi yeniden başlatabilirsiniz.
Bir kaç saniye bekleyip aşağı ok yapıp enter yapın.
Sistem android ile açılacak ve beş dakika kadar bekleyince sistem yapılandırmayı tamamlayıp, size çince ve ingilizce dil seçme alanı getirecek.
Bu alana gelince ye kadar bilgisayarınız konuşmaz
Burada telefonla ekranın fotoğrafını çekin ocr programları aracılıyla ekranın hangi safhaya geldiğini kontrol edin. Dil seçim ekranına gelip gelmediğinizi kontrol edin.
Dil seçme ekranına geldiğinizde, bilgisayarın güç düğmesine (açma kapatma düğmesi) basılı tutup bilgisayarınızı kapatın.
Bilgisayar tamamen kapanınca, tekrar bilgisayarınızı açın ve hiç bir şey yapmayın bekleyin windows açılsın. buradan ayar kalıbı dosyasını indirin.
Rar dan çıkartın, data.img uzantılı dosyayı kopyalayıp, hangi disk alanına kurduysanız oraya gidip, Phoenix  adlı klasöre girin ve orada 8 adet dosya olacak, buraya rar dan çıkarttığınız data.img dosyasını yapıştırın.
Klasik dosya değişimine onay verin ve kopyalanmanın bitmesini bekleyin.
Bilgisayarınızda bulunan yerel disk c içinde ki program files Phoenix   içine sakın yapıştırmayın.
Bu Phoenix   yerel disk c veya yerel disk d içinde hemen girer girmez yer alır, karıştırmayın.
İşlemler bitince, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bir kaç saniye bekleyip aşağı ok yapıp enter yapın.
Kısa bir süre sonra android işletim sistemi konuşarak gelecek.
Masaüzerinden Start Phoenix OS kısayolunu da enter yaparak başlatabilirsiniz.
Benim bilgisayarımda bu yöntemle başlattıımda, hoparlörlerden ses gelmiyor. Bu durumla karşılaşanlar; bilgisayara kulaklık takıp sesleri alabilirsiniz.
Bunun sebeblerini  aşağıda belirttim.
Önemli uyarı:
İntel tarafından bir işletim sisteminin içinden ikinci işletim sisteminin çalıştırılması ve kurulmasına engelleme istendiği için. asus, dell, hp gibi firmalar bu uygulamanın tam anlamıyla tüm fonksiyonlarını çalıştırmasını engelliyor.
Mesela, masa üzerinde Start Phoenix OS kısayolu olacak.
Buna ente ryaptığınızda bilgisayarınız otomatik windows u kapatıp android işletim sistemini açacak. Lakin ses olmayacak, ses kartı erişiminin engellendiğini göreceksiniz.
Burada üst satırda yazdığım gibi, kulaklık takın ve sesleri almaya başlayın.
Tavsiye edilen çalıştırma şekli, bilgisayarı yeniden başlatıp veya kapatıp açarken bir kaç saniye bekleyip aşağı ok yapıp enter ile açmak.
Bu şekilde sistemi başlatırsanız sorun olmadan kulanacaksınız.
Android sistemi kapatmak istediğinizde başlat tuşuna bir defa basıp alt tuşuna basılı tutup parmağınızı, sol okla ilerleyin ve power duyduğnuzda alttan elinizi çekmeden enter basın.
Açılan menüde cihaz kapat düğmesini duyacaksınız, buna alt enter ile beraber basarsanız kapanıyor uyarısını alacaksınız ve kapanacak. 2017 ve 2018 yıllarına ait bilgisayarlarda bu işlemi gerçekleştirdiğinizde kapanma ekranında bilgisayarınız takılı kalır ve kapanmaz. Bu durum oluştuğunda bilgisayarın güç düğmesine basılı tutup bilgisayarınızı kapatmanız gerekli.
Elimde bir de 2015 yılına ait bilgisayar var ve bu bilgisayarda işlemler kapat yapınca kapanıyor yeniden başlat yapınca başlıyor.
Yukarda yazdığım gibi intel tarafından yapılan kısıtlamadan dolayı kulanmak isterseniz bu şekilde yeni nesil bilgisayarlarda kulanmak durumundasınız.
Bir başka anlatımda buluşmak üzere.
Hakan Kılıç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir