Engelsiz Android Logosu, yeşil robot ve beyaz baston simgesiyle birlikte mobil cihazları tasfir eden görseller birarada bulunuyor. Engelsiz Android-android erişilebilirliğine dair her içerikle sizlerleyiz

Erişilebilir bir android uygulama oluşturmaya giriş

Android erişilebilirlik seçenekleriyle uyumlu uygulamalar geliştirmek yönünde bir karar aldınız ve uygulamanızı geliştirirken nereden başlayacağınızı belmiyorsanız, aşağıdaki bağlantılar eşliğinde sizleri yönlendirelim.

Herşeyden evvel android bir uygulamayı erişilebilir yapmak adına atacağınız ilk adım uygulamanızı mevcut erişilebilirlik seçenekleriyle bir teste taabi tutmak olmalıdır. Bu bağlamda kullandığınız android cihaz içerisinde bulunan erişilebilirlik seçenekleriyle birlikte uygulamanızı incelerken aşağıdaki temel kriterleri gözönünde bulundurmanız faydalı olacaktır;

  • Uygulama arayüzünde bulunan ve bir işlevi gerçekleştirmeye yönelik düğme ve kontorller doğru şekilde etiketlendirilmiş mi?
  • Uygulama arayüzünde bulunan düğme, kontrol, grafik ve metin alanları başta olmak üzere bir uygulamayı meydana getiren tüm bileşenlerin gruplandırılması doğru şekilde yapılandırılmış mı?
  • İçinde bulunduğumuz etkin sayfa bilgisi ve uygulamanın karşımıza çıkardığı uyarı, bilgilendirme ve hata mesajları doğru şekilde ekran okuyucuya aktarılabiliyor mu?
  • Uygulama arayüzünde piksel şeklinde düğmelerin ve kontrollerin dizilimi ve boyutlandırılması ekran okuyucu odağının kaymasına sebebiyet veriyor mu?
  • Farklı renk düzenleri uygulama arayüzlerinde destekleniyor mu?

Bu ve buna benzer şekilde kontrol listesine uygulamanızın çalışma prensibine göre maddeler ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte görme engelli ve hitap ettiğiniz engel grubuna yönelik test grupları oluşturup, onlardan bilgi almanızda faydanıza olacaktır.

Başlıca android erişilebilirlik kaynakları:

Erişilebilir bir uygulama oluşturma
Erişilebilir bir uygulama oluşturma rehberi

Erişilebilir bir android uygulama oluşturmaya giriş hakkında gönderilen yorumlar

Gönderilen yorum yok
Engelsiz Android © 2013-2023
Engelsiz Android
Menüye atla